Dean's List

Students of the Master's, Diploma and Teacher Accrediation Programme Physics who completed their studies with outstanding academic performance are honoured by inclusion in the Dean's List since 2012/13.

2018/2019

Master Programme

Manuel FINK
Claudia HEINDLER
Konstantin JUNG
Matthias KISS
Thomas Bernhard MIELING
Wolfgang Martin OST
Nadja Katharina SINGER
Lucas Franz STREITER
Zoran SUKURMA
Stephan TROYER
Klemens WINKLER
Alicia WONGEL

Teacher Accreditation Programme

Lukas PERNER

2017/2018

Master Programme

Arkadij BOJKO
Patrick FODOR
Klemens GELBENEGGER
Timon Salar GUTLEB
Nikolaus Martin KANDOLF
Sebastian KALINKA
Igor KRAUT
Michael LANSCHÜTZER
Daniel LECHNER
Alexander MAIR
Kristijan Luka MLETSCHNIG
Markus RAMETSTEINER
Georg Erich RICHTER
Florian SCHLEDERER
Carla Maria SCHULER
Angelika WIDL
Thomas ZAUNER

2016/2017

Master Programme

Iurii CHUBAK
Flavio DEL SANTO
Peter EIGENSCHINK
Maud FORMANEK
Ferdinand HORVATH
Max INNERBICHLER
Johannes KAMPMÜLLER
Franz Ferdinand WIESER

2015/2016

Master Programme

Hans HEPACH
Lukas IFSITS
Christopher LEPENIK
Rita MÜHLGASSNER
Ana RODRÍGUEZ-ARAMENDÍA
Martin VOJTA

Teacher Accreditation Programme

Sarah ZLOKLIKOVITS

2014/2015

Master Programme

Anselm Johannes Wladimir DEMATTIO
Julian Valentin FESEL
David Robert HÄMMERLE
Christoph KLAUSHOFER
Paul Sebastian KLINGER
Bogdan Jin-Wha PAMMER
Albert Georg PASSEGGER
Moritz PREISSER
Benjamin Josef RAMBERGER
Marie-Christine RÖHSNER
Daniel SAMITZ
Tobias SCHÄFER
Christian SCHMIDT
Maximillian THALLER

Teacher Accreditation Programme

Benedikt GOTTSBACHNER

2013/2014

Master Programme

Veronika Karoline BAUMANN
Xiaxi CHENG
Christian EBNER
Florentin HARBICH
Omid HURSON
Michael KENN
Ursula LAA
Markus MACHER
Rasim MIRZAYEV
Thomas MOSER
Clemens MORITZ
Ugur SEZER
Peter WIRNSBERGER

Teacher Accreditation Programme

Markus MEIRINGER

2012/2013

Master Programme

Adrien FEIX
Kurt FRITZ
David GRASS
Richard HAINDL
Gernot HEISSEL
Stefan KUHN

Teacher Accreditation Programme

Iris FEHRINGER
Bernhard Anton HIMMER
Maria PÖCKL-ULBEL

Diploma Programme

Harald GEYER
Felix LEDITZKY
Christa Raphaela ÖLZ
Maximilian SADILEK
Gabriele UCHIDA